“Federasyon masalı” bitti – “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne dönüşün zamanı

Crans Montana

18.09.2020 – Kıbrıslılar Birliği, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in Kıbrıs sorununun çözümü için 5+1 (Rumca konuşan Kıbrıslılar, Türkçe konuşan Kıbrıslılar, Yunanistan, Türkiye, Birleşik Krallık ve Birleşmiş Milletler) toplantısı önerisine Türk yetkililerin tepkilerini takip etmektedir.

Türkiye’nin federasyon görüşmelerini geride bırakma ve Kıbrıs için iki devletli bir çözüm için müzakerelere başlama arzusu beklediğimiz ve tüm dünyayı uyardığımız şeydi.

Her zaman söylediğimiz gibi, “federasyon” sadece Türkiye’nin Kıbrıs’ın işgal altındaki bölgelerindeki kolonizasyonunu tamamlamak için zaman kazanmak adına oynadığı bir oyundu. Bugün elimizde kalan şeyler, bir milyondan fazla illegal Türk yerleşik, on binlerce Türk askeri personeli ve vatanımızın yarısı tamamen sömürülmüş durumda olmasıdır. Bu durumdan, kırk yıldan fazla bir süredir Türkiye’nin federasyon oyununu oynayan ve her zaman planladığı şeyi başarmasına izin veren Rumca konuşan ve Türkçe konuşan Kıbrıslılar sorumludur. Türkiye, “federasyon dönemini” geride bırakırken, bu dönemde takılıp Türkiye’nin oyununu oynamaya devam etmek ise Kıbrıslılar yapabileceği en büyük hatadır.

Kıbrıslıların için, Türkiye’nin Kıbrıs’taki varlığını gayri meşrulaştırmak adına tek bir çözüm vardır. O da, 1963-64 krizinde yıkılan anayasal düzenin restorasyonu ile üniter ve konsesyonal Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüştür. Bunun gerçekleşmesi için ise sadece Rumca konuşan Kıbrıslı yönetiminin Türkçe konuşan Kıbrıslıların anayasal haklarını geri vermeye razı olması ve Türkçe konuşan Kıbrıslıların da Cumhuriyet’e geri dönmek adına irade göstermesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde tüm Kıbrıslılar için, Türkiye ve illegal Türk yerleşikler olmadan kendi ülkelerinde, meşru anayasaları altında kaderlerini tayin etme şansı doğacaktır.

Diğer tüm senaryolar Türkiye’nin gerçek hedefi olan Kıbrıs’ı bir Türk adası yapma idealine ulaşması adına daha da fazla zaman kazanmasına yardımcı olacaktır.

Kıbrıslılar Birliği olarak üniter bir Kıbrıs’a ulaşmak için kurtuluş mücadelesinin bayrağını taşımaya devam edeceğiz!

Kıbrıs Kıbrıslılarındır!
Kıbrıslılar Birliği – Ένωσις ΚυπρίωνUnion of Cypriots