Acil çağrı: İşgal bölgesinde yapılan “liderlik” seçimleri meşruiyetini yitirmiştir!


KIBRIS VE ULUSLARARASI TOPLUMA ACİL ÇAĞRI:
İŞGAL BÖLGESİNDE YAPILAN “LİDERLİK” SEÇİMLERİ MEŞRUİYETİNİ YİTİRMİŞTİR!

Türkçe konuşan Kıbrıslıların liderlik seçimleri

03.02.2020 – Kıbrıs’ın kuzeyindeki işgal bölgesinde 26 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan liderlik seçimleri mevcut şartlar altında meşruiyetini yitirmiş ve bu durum artık bütün Kıbrıslıları ve Kıbrıs sorununun geleceğini etkileyecek bir boyuta ulaşmıştır.

Bugün, Türkçe konuşan Kıbrıslılar, Kıbrıs’ın Türk işgali ve maruz kalmaya devam ettikleri “kansız soykırım” neticesinde işgal bölgesindeki nüfusun çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi, Türkiye, 1974 yılından beri işgal bölgesine adayı kolonize etmek amacıyla Anadolu’dan taşıdığı Türk yerleşikler ile Cenevre Konvansiyonu’nu çiğnemekte ve savaş suçu işlemektedir. Bugün, sahte devletin (KKTC) “resmi” rakamlarına göre, işgal bölgesinde gerçekleşen seçimlerde seçme ve seçilme hakkına sahip sözde “vatandaşların” ezici çoğunluğu adaya 1974 işgalinden sonra gelen illegal yerleşiklerdir.

Kıbrıslılar Birliği olarak başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünyayı, Türkçe konuşan Kıbrıslıların siyasi iradesinin gasp edilmesinin sonlandırılması ve işgal bölgesindeki sahte devletin sözde cumhurbaşkanının aynı zamanda uluslararası arenada “lider” statüsünde kabulüne son verilmesi için çağrıda bulunuyoruz.

Talebimiz nettir:

Sahte devletin sözde makamları için yapılan düzmece seçimlerde kimin seçme ve seçilme hakkı olacağı ile ilgilenmiyoruz. Ancak Türkçe konuşan Kıbrıslıları uluslararası arenada ve Birleşmiş Milletler nezdinde temsil edecek kişinin kendi toplumu tarafından seçilmesi bir elzemdir. Bu sebeple Türkçe konuşan Kıbrıslıların liderlik seçimleri, Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü altında olan ya da Birleşmiş Milletler’in kontrolü altındaki bölgelerde, sadece Türkçe konuşan Kıbrıslıların katılımıyla yapılmalıdır.

Bu talep bir insan hakları hareketi ve uluslararası hukukun uygulanması çağrısıdır.

Son olarak bu konunun “bütün” Kıbrıslılar için hayati bir önem arz ettiğinin altını çizmek isteriz. Eğer Rumca konuşan Kıbrıslıların liderliği bu trajediye ve Türkçe konuşan Kıbrıslıların yaşadığı zulme ileride siyasi bir çıkar elde etme hayali ile sesini çıkarmıyor ise, yine tüm Kıbrıslıların “sonu”nun hazırlandığı bir oyuna istemli ya da istemsiz olarak yardım ediyor demektir.

Bugün, küçük Kıbrıs adası, milyonlarca illegal yerleşik ve yalnızca birkaç yüz bin Kıbrıslının yaşadığı bir ada olma yolunda hızla ilerlemektedir. Böyle bir ortamda biz Kıbrıslılar Birliği olarak, Rumca konuşan ve Türkçe konuşan Kıbrıslılara, vatanlarında gelecekte de var olmaya devam edebilmelerinin sigortasının birbirlerinin varlığından başka bir şey olmadığını hatırlatmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Kıbrıslılar Birliği – Ένωσις Κυπρίων – Union of Cypriots