“Ya sahte devlet, ya Kıbrıs Cumhuriyeti” yasa tasarısına destek!

Kıbrıs Pasaportu

22.11.2019 – Kıbrıslılar Birliği olarak, EDEK ve DIKO’nun bütün Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarından, sahte devleti (KKTC) tanımadıklarına dair yazılı beyan istenmesi ve bu beyanı vermeyen kişilerin vatandaşlıktan çıkarılması üzerine verdikleri yasa tasarısını sonuna kadar desteklemekteyiz.

Aynı zamanda bu beyanda, kişinin sahte devletin herhangi bir makamında çalışmadığının ve yasal sahibi olmadığı bir mülkü gasp etmediğinin de belirtilmesi istenmektedir.

Sahte devleti savunan, bayrağının yakılmasına üzülen veya mevcut statükodan fayda sağlayan tüm bölücü-ayrılıkçı KKTC’ci ve federalistlerin en önde koşturup bu beyanı vereceğini biliyoruz. Yasanın geçmesi durumunda, bu beyanı verdikten sonra bölücü-ayrılıkçı emellerini savunmaya devam edecek herkes için Kıbrıslılar Birliği olarak sürprizlerimizin olacağını da bu vesile ile burada belirtmek isteriz.

Bir devletin vatandaşı olmak bir “hak” değildir, sorumluluktur ve vatandaşlığın görevleri vardır. Birinci görev ise, kişinin onurlu bir insan gibi, herhangi bir şekilde fayda sağladığı bu duruma (işgal bölgesinde yaşasa bile vizesiz seyehat, emeklilik maaşı vs. gibi), yani ekmek yediği kaba pislememesidir.

Yurtdışında gezerken Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu kullanıp, her fırsatta aynı Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı yapılan kampanyalara katılmak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin olmadığını yada federalistlerin söylediği gibi “bitmiş” bir yapı olduğunu savunarak yerine iki bölgeli-iki toplumlu yani bölücü-ayrılıkçı yapılar koymaya çalışmak ya da Türkiye ile işgal rejiminin makamlarında oturarak, bunların menfaatlerini savunan kişilerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yeri yoktur, olmamalıdır.

Bu yasanın geçmesiyle, artık cebinde Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği olduğu halde devletimizi bölmek adına faaliyet gösterenlerden “kimlik hakkım, o yüzden aldım” saçmalığını da duymayacağımız için mutlu olacağız.

Kıbrıslıların tek devleti Kıbrıs Cumhuriyeti, tek bayrağı Türkçe konuşan Kıbrıslı İsmet Güney’in bize armağan ettiği bayrak olan, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağıdır.

Son olarak Türkiye ve işgal bölgesindeki basının konuyu maksatlı bir şekilde manipüle ettiğini belirterek bir noktaya açıklık getirmek isteriz. Kıbrıs Cumhuriyeti Meclisi’nde geçirilmek istenen yasaya göre, bahsi geçen beyanın Tükçe konuşan Kıbrıslılar ve Rumca konuşan Kıbrıslılar olmak üzere “bütün Kıbrıslılardan” ve sadece yeni vatandaş olacaklardan değil, mevcut vatandaşlardan da isteneceğinin altını çizmekte fayda görüyoruz.

Kıbrıslılar Birliği olarak bu güzel adımı selamladığımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.