Kıbrıslılar Birliği sahte devletin kuruluş yıldönümünü kınar

KKTC sahte devlet

15.11.2019 – Kıbrıslılar Birliği, Kıbrıs’ın işgal altındaki kesimlerindeki sözde devletin “tek taraflı bağımsızlık bildirisi”nin yıldönümünü kınamaktadır.

UDI of the pseudo-state

15 Kasım 1983’te Türkçe konuşan Kıbrıs lideri Rauf Denktaş ve ortakları, Türkiye’deki ABD destekli askeri cunta hükümetinin desteğiyle adanın kuzey kesiminde yasadışı bir devlet ilan etmiştir.

Sahte devletin “tek taraflı bağımsızlık bildirisi”, Kıbrıs’ın bağımsızlığını daha da tehlikeye atmakla kalmadı, aynı zamanda Türkiye tarafından Türkçe konuşan Kıbrıslılara dayatılan bir terör rejiminin kurulmasına da yol açtı. Tek taraflı bağımsızlık bildirisinin ardından, Türk ordusu işgal altındaki bölgelerde tam yetkiyi eline geçirmiş ve bu da Türkçe konuşan Kıbrıslı nüfusun karşı karşıya kaldığı sosyal, kültürel ve ekonomik baskının artmasına neden olmuştur. Rauf Denktaş’ın oğlu sol siyasetçi Raif Denktaş, Tek taraflı bağımsızlık bildirisinin ardından işgal altındaki bölgede Türkiye’nin yerleşimci sömürgeciliğine karşı çıktığı için suikast kurbanı olmuştur.

İşgal rejiminin sözde “parlamentosundaki” tüm partilerin bu eylemi o gün onayladığını vurgulamak önemlidir. Buna bugünkü “iki bölgeli iki toplumlu federasyon” taraftarları ve AKEL’in (Emekçi Halkın İlerici Partisi) işgal altındaki bölgelerdeki kardeş partileri, yani CTP (Cumhuriyet Türk Partisi) ve TDP (Sosyal Demokrat Parti) dahildir. Ayrıca YKP (Yeni Kıbrıs Partisi) ve BKP (Birleşik Kıbrıs Partisi) gibi daha küçük siyasi partilerin kurucuları ve liderleri de CTP ve TKP (şimdi TDP) üyesi olarak tek taraflı bağımsızlık bildirisine oy verişlerdir.

Kuruluş olarak, tek taraflı bağımsızlık bildirisinin savunucusu Rauf Denktaş’ın, Kıbrıs’ta Batılı güçler tarafından desteklenen mevcut “iki bölgeli iki toplumlu federal çözüm” önerisinin de mimarlarından biri olduğunu yinelemek istiyoruz.

Kıbrıslılar Birliği, vatanımızı bir apartheid adasına dönüştürecek her türlü ayrılıkçı ve ayrımcı “çözüm önerilerine” karşı mücadeleye öncülük etme kararlılığını sürdürmektedir. Üniter, laik, demokratik ve bağımsız bir Kıbrıs için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Kıbrıslılar Birliği