Kıbrıslılar Birliği, Filipinli devrimci örgütler ile bir araya geldi

Oz Karahan & Jose Maria Sison

28.09.2019 – Kıbrıslılar Birliği Başkanı Oz Karahan, Filipinler Komünist Partisi kurucusu efsane devrimci ve anti emperyalist Jose Maria Sison ile bir araya geldi. Jose Maria Sison’un Hollanda’daki ofisinde gerçekleşen toplantıda GABRIELA Kadınların Partisi mevcut Başkanı ve Uluslararası Kadın İttifakı (IWA) eski Başkanı Liza Maza ve Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi’nden (NDF) Fidel Agcaoili hazır bulundu.

Verimli ve dostane geçen toplantıda, Kıbrıs işgalinin ve mevcut ayrılıkçı-bölücü “iki toplumlu-iki bölgeli” çözüm statükosunun devamının, NATO ve emperyalist güçlerin bölgedeki askeri varlıklarını korumasının teminatı olduğu hakkında konuşuldu. Aynı zamanda, bu kaybedilen zamanın, Türkiye’nin adayı kolonize etme amacına hizmet ettiği gerçeği ele alındı. Kıbrıs’ın ve Kıbrıslıların bölünmek için çok küçük bir ülke ve toplum olduğunun altı çizilip, “tek ve bütün” bir Kıbrıs’ın, bölgede emperyalizme vurulacak en büyük darbe olacağının üzerinde duruldu.

Türkiye gibi diktatörlük rejimi ile yönetilen Filipinler’de, Duterte yönetiminin 80 yaşındaki Jose Maria Sison için geçtiğimiz günlerde çıkattığı tutuklama kararı hakkında bilgi alan Oz Karahan, Kıbrıslılar Birliği’nin efsane devrimciye ve ilerici Filipinler halkına olan desteği ve dayanışmasını toplantıda bir kere daha tekrarladı.