Kıbrıslılar Birliği Hong Kong’daki “ILPS” Asamblesinden döndü

Oz Karahan & Jose Maria Sison

28.06.2019 – 23-26 Harizan tarihleri arasında Hong Kong’da katıldığımız Halkların Uluslararası Mücadele Birliği (ILPS) 6. Uluslararası Asamblesi’nin bir anti-emperyalist şölen gibi geçtiğini kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

44 ülke, 213 üye kuruluş, 285 delege ve toplamda 400’den fazla katılımcı ile gerçekleşen Uluslararası Asamble ile resmi olarak dünya üzerindeki mevcut en büyük anti-emperyalist ve demokratik hareket organizasyonu statüsüne sahip olan Halkların Uluslararası Mücadele Birliği’nin içerisinde Kıbrıs’ı temsil eden tek üye kuruluş olmaktan onur duyuyoruz.

Ön rapora göre vize veya başka sebeplerle Uluslararası Asamble’ye katılamayan 15 ülkeden çeşitli kuruluşlar olmuştur. Ama buna rağmen asamblede, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bolivya, Burma, Kamboçya, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Kıbrıs, Dominik Cumhuriyeti, Almanya, Guatemala, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Ürdün, Kawthoolei-Karen Devleti Burma, Suudi Arabistan Krallığı, Kürdistan, Laos, Lüksemburg, Makao, Malezya, Manipur, Meksika, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru, Filipinler, Sabah, Güney Kore, Tayland, Hollanda, Togo, Venezuela, ABD, Batı Papua ve Zambiya’dan temsilciler ve katılımcılar hazır bulunmuştur.

Kıbrıslılar Birliği olarak Uluslararası Asamble’nin ilk gününden itibaren yoğun çalışma ve görüşme trafiği içerisinde uluslararası topluma Kıbrıs’ın işgali ve bu işgal neticesinde yaşanmakta olan trajedileri anlattık. Kıbrıslılar Birliği’nin faaliyetlerinden söz edip, Kıbrıs toplumu olarak verdiğimiz mücadelenin kronolojik ve teorik alt yapısından söz ettik.

Asamblede delege olarak hazır bulunan Kıbrıslılar Birliği başkanı Oz Karahan çeşitli komisyonlara konuşmacı olarak katılmış ve ILPS’nin en önemli ve birinci komisyonu olan “emperyalizme karşı milli kurtuluş, demokrasi ve sosyal kurtuluş” komisyonunda önümüzdeki dönem için görev üstlenmiştir.

Uluslararası Asamblelerin sonunda Halkların Uluslararası Mücadele Birliği ve üyelerinin ortak yayınladığı deklerasyonda “Kıbrıs ve Kıbrıslıların bağımsızlığı ve emperyalist devletlerin ada üzerindeki amaçlarına son verebilecek yegane çözümün 1960 Anayasası ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüş ve bu anayasanın demokratik yollar ile tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri doğruldusunda güçlendirilmesi gerektiği” ilan edilmiştir. Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık ile birlikte tüm emperyalist uluslararası kuruluşların desteklediği bölücü “federal” çözümün aksine, kuruluş ilkelerine yakışır şekilde net bir “tek ve bütün” Kıbrıs vurgusu yapan Halkların Uluslararası Mücadele Birliği bu anlamda tarihe de geçmiş oldu.

Memleketimiz Kıbrıs’ta öncülük ettiğimiz gerçek anti-emperyalist milli kurtuluş mücadelesi için uluslararası alanda bir cephe daha açtık. Toplumumuzun içindeki sözde “barış güvercinleri”, özde statükodan nemalanan parti ve oluşumların, güneydeki tarihi “Enosis” ve ihanetler ile dolu “solcu” cephelerin kuyruğuna takılarak yapmaya çalıştıkları uluslararası çalışmaların aksine, dünyada ve küresel siyasette tam bağımsız Kıbrıs için verdiğimiz mücadelemize devam edeceğiz. Bugüne kadar Beşparmaklar’dan Mesarya’ya kadar olan vizyonları ile, uluslararası platformlarda bu sahte solcu cephelerin etekleri altına saklanmayı marifet sanan kesimlere ve işgalcilerin tezlerini savunan hainlere inat, Kıbrıslıların uluslararası çevrelerde bağımsız sesi olmaya devam edeceğiz. Kıbrıslılar Birliği olarak şunu biliyoruz ki, anti-emperyalist mücadele ancak tüm ilerici değerleri ile “Kıbrıs milliyetçiliği” bayrağı altında verilebilir.

Halkların Uluslararası Mücadele Birliği 6. Uluslararası Asamblesi raporunun tamamının Ekim ayı içinde yayınlanması planlanıyor. Aynı zamanda kitaplaştırılacak olan bu rapor basılı olarakta temin edilebilmektedir. Raporun ve resmi deklerasyonların yayınlanmasından sonra, içeriğininin tümünü kamuoyu ile Kıbrıslılar Birliği olarak paylaşacağız.