Kıbrıslılar Birliği, Coppieters Vakfı ve EFA genel kurullarında

Coppieters Foundation & Union of Cypriots

16.04.2018 – Kıbrıslılar Birliği, Avrupa siyasi partilerinden Özgür Avrupa İttifakı’nın düşünce kuruluşu olan Coppieters Vakfı’nın daveti üzerine parti, parti gençlik örgütü ve kendilerinin genel kurullarına misafir ve konuşmacı olarak katılmıştır.

Almanya’nın Landshut şehrinde gerçekleşen ve Bavyera Partisi’nin ev sahipliği yaptığı genel kurula misafir ve konuşmacı olarak Kıbrıslılar Birliği’nin yanı sıra Türkiye’den Halkların Demokratik Partisi (HDP) katılım sağlamıştır.

Avrupa Parlamentosu içerisinde Avrupa Yeşiller Partisi (European Green Party – EGP) ile birlikte grup oluşturan Avrupa Özgür İttifakı (European Free Alliance – EFA), içerisinde ilerici ve sol milliyetçi siyasi partileri barındırırken, kurucuları arasında kaderi ve kavgası Kıbrıs’a benzeyen İrlanda’dan cumhuriyetçi Bağımsız Fianna Fáil gibi partilerde yer almıştır.

Genel kurulda temaslarda bulunan Kıbrıslılar Birliği başkanı Oz Karahan, Kıbrıs’ın işgali, Türkiye’nin adanın kuzeyindeki kolonizasyon faaliyetleri, Türkçe konuşan Kıbrıslıların üzerinde yarattığı baskıları ve Afrika gazetesi saldırılarında olduğu gibi adaya illegal olarak yerleştirilen nüfusun Kıbrıslılara nasıl bir baskı ve zülum aracı olarak kullanıldığı gibi konuları Avrupalı siyasiler ile paylaştı. Başta Türkiye olmak üzere, adanın geçmişinin acılar ile dolmasına sebep olan Yunanistan, Birleşik Krallık ve bütün emperyalistlere karşı verilecek mücadelede birliğin öneminin altını çizdi. Oz Karahan, Kıbrıs’ta gerçek manada ilerici ve anti-emperyalist bir bağımsızlık mücadelesinin “Kıbrıs milliyetçiliği” ülküsü ile verilebileceği ve bu mücadelenin bizi ulaştıracağı “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” hedefinin önemine dikkat çektiği konuşmasının sonunda uluslararası sivil toplum temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.